Траян Георгиев заслужил 17 награди зад решетките и се поправил
Темида се смилява над един от убийците на Боби Райнов! Преди 14 г. младият мъж е пребит до смърт от тумба роми до столичния кв. „Факултета“. Трима са осъдени на по 16 г. за фаталния бой, но един от тях вече е на свобода. След като първата инстанция го порязва, Софийският апелативен съд пуска Траян Георгиев 4 г. предсрочно, научи „България Днес“.
Траян е с начално образование, но в зандана ходи на училище. Освен това се труди, с което съкращава от престоя си на топло. За доброто си поведение получава похвални писма и е награждаван цели 17 пъти. Точките за риск от рецидив са му свалени до 25.
„Траян е осъден на една много млада възраст, когато неосъзнал се все още, е по-склонен да наруши закона. Към настоящия момент той е осъзнал постъпката си, осъзнал е причинените вреди, желае да промени живота си и работи в тази насока. От момента на деянието е минал голям период, клиентът ми вече е в по-зряла възраст, което му позволява да гради семейство и да живее в днешното общество“, брани го адвокатът му.
От прокуратурата и затворническата администрация се запъват за освобождаването на затворника. Според тях няма трайна тенденция на поправяне и превъзпитаване. Като проблемни зони се обсъждат образованието му и отношението към престъплението. „Същият все още отрича отговорността за собственото си криминално поведение. Не признава изцяло вината си и не разбира мотивите за извършване на престъплението, коментира съдия Мила Лазарова от Софийския градски съд в решението си да остави Георгиев на топло.
Не на това мнение са съдиите от втората инстанция, пред която Георгиев обжалва. Според тях неправилно е преценено, че Георгиев не се е поправил. Цялостното му поведение – да се труди, да участва в поправителни програми, да спазва правилата, да се държи отговорно и безконфликтно, дава основания да се смята, че осъденият е постигнал напредък и молбата му трябва да се уважи, контрират апелативният съдия Стефан Илиев и колегите му.
Те са категорични, че висенето на Георгиев зад решетките няма да допринесе с нищо и че той има ресурс да се социализира. Затова отменят решението на градските магистрати и пускат осъдения на свобода.
Траян Георгиев, Трайко Филипов и Здравко Симеонов първоначално получават по 20 г. затвор. В процеса са разпитани над 30 свидетели и изготвени над 10 експертизи – 4 от тях са биологични и една комплексна за намерена кръв по дрехите му. Направени са 3 ДНК експертизи и 4 съдебномедицински.
В началото за фаталния побой е обвинен четвърти мъж – Славчо Димитров. Той е намерен обесен в килията си няколко месеца след инцидента и не стига до съд. Апелативните съдии определят за Филипов 19 г. лишаване от свобода, за Георгиев – 18 г., а за Симеонов – 17 г. На последна инстанция върховните магистрати занижават още повече наказанията, като отчитат чистото съдебно минало на Филипов и Симеонов и младата възраст на Георгиев. Осъждат ги на 16 г. пандиз.
На 4 юли 2010 г. в района между кварталите „Факултета“ и „Овча купел“ е убит при разправия 25-годишният бивш футболист Боби Райнов. Той е ръган с нож и млатен с винкели. Инцидентът става, след като Боби отива при свой приятел, който го вика заради проблем със самонастанили се роми. Те разговаряли с двама от тях, но не се разбрали. „Айде, какво чакате? Влизайте и го утрепете“, развикват се обитателите на махалата. Тогава за подкрепление се изсипват около 70 души. Самите роми се оплакват от етническо нападение, като разказват, че жертвата Борислав тръгнал да им вади нож.
Във фаталния ден служители на реда отиват на мястото, но не се намесват, за да разгонят разбеснелите се роми, вайкат се близките на жертвата. „Ако беше изстрелян един стоппатрон, може би синът ми щеше да бъде жив. Това е трябвало да го направят полицаите, които са били на мястото там. Има свидетели, които казват, че са се обърнали към полицаите, приканвайки ги: „Стреляйте във въздуха“, а полицаите се обръщали настрана“, коментира майката на Боби – Галя.
След загубата на сина си тя е категорична, че единственото наказание, което би приела, е най-тежкото – доживотен затвор без право на замяна.