Бивш съдия е арестуван по разследването за кредита от 148,5 млн. лв., отпуснат от ББР на фирмата “Роудуей Кънстракшън” през 2019 г. Това стана ясно в четвъртък, когато по темата говориха прокурорите Деян Захариев и Десислава Петрова.
Емил Георгиев е задържан за 24 часа и обвинен като помагач на Румен Гайтански-Вълка за длъжностно присвояване в особено големи размери. Той е представляващ “Роудуей Кънстракшън”, която е усвоила парите от кредита и не ги е върнала.
Гайтански е обвинен като подбудител, а бившият изпълнителен директор на ББР Стоян Мавродиев – за извършител на присвояването на парите от кредита. Обвиненията не са им предявени лично. Прокуратурата няма данни къде се намират бизнесменът и бившият депутат и шеф на държавната банка. Обявени са за издирване. Неофициално се твърди, че са извън страната.
“Става дума за длъжностно присвояване в особено големи размери, за което законът предвижда от 10 до 20 г. затвор и конфискация на част или цялото имущество. Все още се събират доказателства за съпричастност и на други лица от ББР. Не е изключено да се повдигнат обвинения и за пране на пари”, посочи прокурор Захариев.
ББР отпуска кредита на “Роудуей Кънстракшън” през юни 2019 г. С парите фирмата, контролирана от Румен Гайтански, купува акциите на “Пътстройинженеринг” АД, която е собственост на друга негова компания – “Био Майнинг”. “Роудуей” превежда парите от кредита на “Био Майнинг”, а “Био Майнинг” е отпуснало заем на “Кристална вода” АД. Това дружество е собственост на съпругата на Гайтански и е обезпечител по кредита, отпуснат от Търговска банка Д на ТЕЦ Варна. След като ББР отпуска 148-те млн. лв., “Кристална вода” погасява с част от тях задълженията на топлоцентралата на Ахмед Доган.
Обезпечението по кредита към ББР е фиктивно, стана ясно от разследването. Представен е договор на “Пътстройинженеринг” за доставка на материали, който обаче бил прекратен седмица след подписването му. Така кредитът остава необезпечен и е отписан като несъбираем.
С парите от кредита на “Роудуей Кънстракшън” Гайтански си купувал скъпи автомобили, част от които бяха иззети от разследващите в сряда, посочиха от Комисията за противодействие на корупцията преди седмица.
Подписите под договора за кредит между ББР и “Роудуей Кънстракшън” са на Стоян Мавродиев като директор на банката и на Иван Георгиев като представляващ дружеството.
То е основано няколко месеца преди отпускането на кредита и формално няма общо с Румен Гайтански-Вълка. “Роудуей Кънстракшън” е собственост на “Каменни фракции” ЕООД, която от 2021 г. е на Иван Георгиев. Седалищата на повечето му фирми са в офисите на дружествата на Гайтански. Според Комисията за противодействие на корупцията всички фирми по разследването за кредита от ББР са под негов контрол.
Иван Георгиев е съдия в Софийския районен съд до 2016 г. За кратко е и говорител на Съюза на съдиите.
Тогава подава заявление до ВСС за напускане на системата и става адвокат и бизнесмен.
При съдебните дела срещу заповедта за събаряне на сарая на Гайтански до яз. “Искър” Иван Георгиев е бил адвокат на “Био Майнинг”. Процедурата беше спряна от фирмата “Форест трол”, която твърди, че “Био майнинг” им дължи пари за строителни дейности. Собственикът на “Форест трол” Мирослав Първанов е съдружник с Иван Георгиев в друга фирма – за производство на вино.
“Призовавам политиците да не се месят в работата ни”, каза прокурор Десислава Петрова във връзка с изказванията от сряда и четвъртък, че прокуратурата е бездействала по сигнали за кредита на Гайтански 4 г. и са се задействали по команда покрай конфликта в ДПС.
Всъщност разследването започва през октомври 2022 г. по сигнал от ББР. Прокурорът започва да търси престъпление по служба. Възлага го на ГДБОП. Оттам предлагат да се прехвърли на следовател към градската прокуратура и това е направено. На 5 май 2023 г. делото е прекратено, защото нямало доказателства за престъпление по служба, разказа прокурор Десислава Петрова. Апелативната прокуратура е потвърдила постановлението, но Върховната го връща за доразследване, защото са открити пропуски – не били изследвани връзки между замесените фирми и не са търсени доказателства за присвояване на парите.
Така делото се връща при същия прокурор, който го е прекратил, за да продължи работата. Това се случва през януари т.г. Отново е възложено на следовател, но след промените в Закона за Комисията за противодействие на корупцията е дадено на техен инспектор. До акцията в сряда са разпитвани свидетели, включително пред съдия, на Гайтански, Мавродиев и Ахмед Доган не са сред тях.